Jak vybrat rukávník ke kočárku?

S pořizováním výbavičky pro miminko nesmíme zapomenout na rukávník na kočárek. Rukávník je praktický zimní doplněk každého kočárku, protože je mnohem hřejivější než běžné rukavice. Rukávníky na rukojeť kočárku zahřejí ruce maminek i v těch největších mrazech, při větru i dešti. 

Čím se řídit při výběru?

V zimním období je obtížné stále sundávat a nasazovat si rukavice, kdykoliv potřebujete miminku upravit čepičku nebo dát do pusinky vypadlý dudlík. V rukávníku máte ruce stále v teple i bez rukavic. 

Na trhu jsou rukávníky zateplené více či méně, rukávníky na golfky i rukávníky na kočárek. Vybírat se dá z mnoha barev a materiálů. Jak vybrat rukávník na kočárek?

Při výběru rukávníku je důležité ujasnit si, zda bude rukávník sloužit jen na jednom kočárku nebo ho budeme přendávat i na jiný kočárek, potom je třeba vybírat takový, aby se barevně hodil k více kočárkům, které budeme používat. Hledám spíš rukávník z umělého materiálu nebo z přírodního materiálu? Důležitá kritéria, podle kterých se budete rozhodovat, jsou: cena, barva, materiál, použití pro obě ruce současně nebo samostatný pro každou ruku zvlášť. Rukávník se většinou připevňuje na madlo kočárku pomocí zapínacích druků nebo suchým zipem. Uvnitř rukávníku je dostatek místa pro manipulaci s rukojetí, i když má kočárek ruční brzdu. Svrchní materiál většiny rukávníků je impregnovaný, tedy nepromokne a neprofoukne. Rukávníky z umělých materiálů se mohou prát v pračce na 30º C. 

  • Rukávníky univerzální na spojenou rukojeť - takový rukávník lze použít na jakýkoliv kočárek, který má spojenou rukojeť. Může mít i ruční brzdu a stále bude pro ruce dostatek místa. 

  • Rukávníky na golfové hole - jsou spíše rukavice, které se připevní na každé madlo kočárku zvlášť. Jsou to tedy spíš dva malé rukávníky. Funkci mají stejnou jako rukávník spojený. 

  • Rukávníky DUO nebo 2v1 - na spojenou rukojeť i na golfové hole - tyto rukávníky se mohou používat na klasickou rukojeť kočárku nebo po rozepnutí na dvě rukojeti golfového kočárku. 

  • Rukávníky z vlny nebo kožešiny - rukávníky z vlny, z merino vlny nebo vyplněné ovčím rounem či kožešinou jsou velmi hřejivé. Vhodné i pro alergiky. Vlna má termoregulační funkci, takže se ruce nepřehřívají a naopak ve velkých mrazech krásně hřeje. Ovšem pozor na údržbu. Prát jen v ruce!

Materiály, z kterých se rukávníky vyrábí

  • 100% polyamidu (PAD), šusťákovina – používá se na svrchní část rukávníku. Polyamid je chemické vlákno. Vyznačuje vysokou pevností za sucha i za mokra, vysokou odolností v oděru, vysokou pružností, stálostí vůči chemickým činidlům, nízkou váhou, snadným udržováním – praní, sušení.

  • 100% polyesterové vlákno (PES) – používá se na výplň i vnitřní materiál. Většinou se jedná o fleec, mikrofleec. Mezi kladné vlastnosti polyesterových vláken patří vysoká odolnost na světle, odolnosti vůči povětrnosti, rychlé sušení, malá žmolkovitost, příjemné na omak, nemačkavost. Dutá polyesterová vlákna se používají jako alternativa peří na výplně.

  • Vlna – Ovčí vlna má skvělé funkční vlastnosti. Hlavní je termoregulační schopnost, prodyšnost, schopnost odvádět pot, má antibakteriální účinky, chrání před UV zářením, je elastická a hypoalergenní. Vlna hřeje a udržuje tělesný komfort. Ovčí vlna je přirozené duté vlákno.

  • Merino vlna – Oproti vlně je merino vlna hedvábně jemná, má vyšší schopnost izolace a je prodyšnější. Merino tedy dokáže zahřívat a ochlazovat a stačí jí tenčí vrstva než klasické vlny. Merino má přirozené antibakteriální účinky a jako přírodní materiál má schopnost samočištění. Mnohdy stačí jen vyvětrat a není nutné prát. Vlas merina má menší tloušťku, a proto neškrábe. 

Barvy a vzory

Náš trh nabízí rukávníky v různých barvách a vzorech. Ideální je pořídit rukávník tak, aby se hodil barvou i vzorem ke kočárku.